Продаж домашнього м’яса і молока в Україні – зміна правил після 2020 року
На продукцію, вироблену домашніми господарствами, буде наноситися відповідне маркування. Продукти, визнані непридатними для споживання людиною і представляють високий ризик для здоров'я, "підлягають негайному вилученню власником та утилізації або знищенню під контролем державного інспектора відповідно до законодавства".
Верховна рада скасувала норму, згідно з якою з 1 січня 2015 року селянським господарствам заборонялося реалізовувати на ринках молочну та м'ясну сільгосппродукцію. Реалізація цієї норми, стала неможливою із-за відсутності на українських ринках акредитованих санітарних лабораторій та відповідних спеціалістів. В результаті, продаж домашнього м'яса і молока могло стати повністю неможливою.
Як передає сайт Верховної ради, за прийняття в цілому законопроекту №1499-1 було віддано 310 депутатських голосів. Після голосування Верховної ради набуття чинності зазначених норм переноситися на вересень 2020 року.
А вже після цього часу набудуть чинності нові правила, передбачені
З 20 вересня 2020 року туші або частини туш парнокопитних та інших копитних тварин, туші свійської птиці, кроликів та малих диких тварин, риба, мед, яйця, молоко необроблене, сир домашнього виробництва і продукти рослинного походження зможуть продаватися на агропродовольчих ринках за умови підтвердження їхньої придатності за результатами випробувань (досліджень) акредитованої лабораторії, яка знаходиться на агропродовольчому ринку, державним інспектором на цьому ж ринку;
З 1 січня 2025 року продукти, отримані в результаті забою не на бойні, що має експлуатаційний дозвіл, можуть використовуватися виключно для власного споживання або реалізації на агропромисловому ринку кінцевому споживачу в межах 50 км від місця забою або в області, в якій він здійснений.
Євроінтеграційний харчовий закон №1602 передбачає ще багато змін, але поряд з цим в ньому передбачені достатньо довгі перехідні періоди для того, щоб національні виробники поступово, з виваженими бізнес-рішеннями, могли перейти на нові правила гри на ринку.
Наприклад, новий закон встановлює обов’язок запровадити на харчових підприємства системи управління безпечністю харчових продуктів, засновані на принципах HAССP.
Але оскільки введенню цієї системи передує запровадження належних гігієнічних практик, правильне запровадження систем освітлення, вентиляції, оновлення технічної складової та багато чого іншого, це потребуватиме як людських, так і фінансових ресурсів.
Відповідно, для уникнення шокової терапії підприємствам, котрі мають справу з харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), закон дає три роки на запровадження HAССP; підприємствам, що провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні такі інгредієнти – чотири роки.
Всі інші мають запровадити HAССP не пізніше ніж за п’ять років з дня, наступного за днем опублікування цього закону.
У 2019 році українські харчові підприємства (за деякими винятками) повинні мати запроваджену систему HAССP.
Євроінтеграційний харчовий закон №1602 передбачає значне послаблення державного втручання в діяльність бізнесу. Але при цьому зберігається баланс. Чітко прописано принцип, відповідно до якого саме бізнес відповідатиме за всі свої дії і нестиме суттєву фінансову відповідальність у разі недотримання вимог безпечності харчових продуктів.
Інтереси споживачів, захист їхнього життя та здоров’я в цьому законі поставлені на перше місце.
Катерина Онул,
представник International Finance Corporation,
юридичний радник програми "Інвестиційний клімат в агробізнесі"
eurointegration.com.ua
З цим матеріалом читають:
- Бюджет аграрного сектору України на 2018 рік
-
Обгрунтування економічних досліджень і логістичного підходу в галузі птахівництва
-
Законопроект Кабінету міністрів України про створення сільськогосподарських кооперативів
- Концепція створення експертної системи для покращення технології виробництва продукції птахівництва на основі принципів системи HACCP
- Система HACCP | Терміни та визначення
- Впровадження системи HACCP на підприємстві — 12 кроків
- Документи що підтверджують наявність на виробництві системи HACCP
- Аналіз і оцінка ризиків виробництва за системою HACCP
Залишити відповідь