Птахівництво України і cвіту | менеджмент, аналітика, реформи, стандарти


Наукові статті

Наукові статті вчених інституту птахівництва НААН України

Правила обмеженої годівлі птиці

Правила обмеженої годівлі птиціВ умовах промислового птахівництва кури й півні яєчних і м'ясних кросів можуть споживати корм у значно більшій кількості, чим їм необхідно з фізіологічної точки зору. У результаті порушується обмін речовин (насамперед жировий), робота життєво важливих органів, знижується продуктивність і життєздатність, а виходить, і ефективність використання птиці. Один зі шляхів рішення проблеми – обмежена годівля, що передбачає забезпечення організму всіма живильними речовинами для нормального росту, розвитку й продукування, збільшення строку господарського використання птиці й економії корму.

Продовжити читання

Тепловий стрес і здоров’я курчат

Тепловий стрес і здоров'я курчатДослідження підтвердили, що в результаті періодичних дозованих стресорних впливів температури зменшується реактивність гіпоталамо-гіпофіз-кортикоадреналової системи. Охолодження інкубаційного яйця в критичні періоди ембріогенеза стимулює її інтеграцію й знижує сприйнятливість до впливу навколишнього середовища. Цей ефект спостерігається й під час вирощування курчат-бройлерів. Як показав досвід, цей прийом підвищує виводимість, збереженість і приріст живої маси молодняку.

Продовжити читання

Концепція створення експертної системи для покращення технології виробництва продукції птахівництва на основі принципів системи HACCP

Метою проекту є підвищення безпечності отримуваної продукції в невеликих і середніх птахівницьких підприємствах шляхом вдосконалення технологічних схем і технологій її виробництва, процедур контролю небезпечних чинників й параметрів в критичних контрольних точках на основі принципів системи HACCP (ХАССП).

Продовжити читання

Механізми супроводу наукових розробок через мережу Інтернет

Як показує світова практика, наразі найбільш ефективним способом впровадження результатів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) в практику є взаємодія учасників процесу комерціалізації інновацій та перетворення наукового результату в ринковий продукт.

Продовжити читання

Визначення зведеного показника конкурентоспроможності на основі експертного оцінювання і вагових коефіцієнтів

Запропоновано універсальну методику оцінки конкурентної переваги об'єктів за відносним зведеним показником конкурентоспроможності. Формалізовано модель розрахунку конкурентоспроможності інновацій за кількісними та якісними показниками на основі експертного оцінювання.

Продовжити читання

Удосконалення технології виробництва продукції птахівництва в невеликих і середніх підприємствах на основі принципів системи HACCP

 Здоров'я Нації та економічне процвітання країни у більшій мірі залежить від забезпечення населення якісними продуктами харчування, у тому числі й за рахунок продукції птахівництва. Тому, виробництво продукції птахівництва має велике значення в забезпеченні продовольчої безпеки країни, і вважається одним з найперспективніших напрямів діяльності галузі тваринництва не лише в Україні, а і світі.

Продовжити читання

Імуномоніторинг метапневмовірусної інфекції птиці

Вивчено розповсюдження нового інфекційного захворювання птиці (метапневмовірусної інфекції) серед індиків та курей в птахогосподарствах України, розроблено вітчизняні РНГА- та ІФА-діагностикуми, за допомогою яких було проведено епізоотологічний моніторинг у птахівничих господарствах щодо розповсюдження даної інфекції. Встановлено, що дані методи можна використовувати в практиці ветеринарної медицини для контролю МПВ інфекції. Продовжити читання