Роль та функції керівника НДР і ДКР для забезпечення ефективного інноваційного процесу та покращення якості розробок
На сучасному етапі розвитку України велике значення приділяється інноваційному розвитку промисловості та сільського господарства для покращення якості і конкуренто-спроможності вітчизняної продукції підприємств як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Розробкою нових інновацій і технологій покликані займатись науково-дослідні (НД) і дослідно-конструкторські установи (ДКР).
Проблемним питанням сучасної науки є той факт, що більшість вітчизняних наукових розробок не знаходять своїх споживачів з різних причин.
Наразі, актуальним стоїть питання покращення якості інноваційного процесу і створюваних інновацій таким чином, щоб в умовах економії бюджетного фінансування науки залучити додаткові інвестиції від впровадження створюваних інновацій. Вирішення цього питання лежить в площині вдосконалення існуючої системи управління якістю (СУЯ) НДР і ДКР і відхід від застарілих адміністративно-командних методів управління.
На керівників НДР і ДКР покладена важлива місія управління і підвищення ефективності інноваційного процесу. Тому керівник повинен мати високі моральні і ділові якості що відповідають сучасним вимогам.
- Керівник повинен дотримуватись системного підходу до вирішення проблем та питань. Це означає, що він повинен відповідально розуміти всі процеси і об’єктивно оцінювати їх вплив на кінцевий результат. «Чіткість розуміння мети і кінцевих результатів надає роботі змісту і життєвої сили в роботі».
- Керівник повинен безпосередньо брати участь у всіх головних етапах робіт, так як в першу чергу зацікавлений в успішному виконанні досліджень і досягненні поставлених цілей. Важливим етапами робіт є визначення мети досліджень та очікуваних результатів, розробка технічного завдання і робочої програми з врахуванням наявних ресурсів, визначення сильних і слабких сторін проекту, передбачення можливих загроз, пошук нових можливостей.
- Ефективність робіт залежить від злагодженої роботи колективу і чіткого розуміння співробітниками поставлених завдань відповідно до мети і робочої програми. Налагодження ефективних комунікацій між всіма учасниками робочого процесу, в центрі якого стоїть керівник, сприятиме командній роботі.
- Важливим питанням покращенню роботи колективу є мотивація співробітників до покращення якості робіт та підвищенню свого фахового рівня. Керівник повинен об’єктивно оцінювати якість і оперативність виконання завдань та навантаження на співробітників, визначати способи їх заохочення.
- Керівник повинен постійно прагнути до покращення системи управління робочим процесом для підвищення його ефективності. Врахування попереднього досвіду і самовдосконалення керівника шляхом освоєння нових знань та підвищення кваліфікації дозволить отримати нові можливості щодо покращення СУЯ і ефективності досліджень.
Відхід від адміністративно-командних методів управління лежить у площині використання прогресивних методів та методик та координації досліджень, які дозволяють максимально ефективно й неупереджено проводити обговорення і в короткі строки знаходити оптимальні рішення. Одним з них є пошуку рішень методом «Мозкового штурму», який разом із застосуванням спеціальних комп’ютерних програм та засобів візуалізації дозволяє організувати ефективну командну роботу.
- Процесний підхід до виконання НДР і ДКР включає етапи проміжного контролю і аналізу результатів для корегування подальших планів, покращення ефективності інноваційного процесу та якості розробок. Визначення ефективності досліджень потрібно проводити на основі сучасних методів логічного аналізу. Одним з таких методів є метод Ісікави, який дозволяє чітко визначити рівень впливу факторів на кінцевий результат за допомогою діаграми. Для розробки ефективного плану дій щодо вирішення проблемних питань потрібно спиратись на результати детального SWOT-аналізу. Цей метод дозволяє визначити сильні і слабкі сторони внутрішнього середовища для проведення досліджень, загрози і можливості зовнішнього середовища, розробити ефективний план заходів та визначити потрібні ресурси.
Схема створена у програмі Xmind
Для оцінювання ефективності роботи керівника пропонується наступний тест, кожну відповідь на питання оцінивши по 5-бальній системі:
- Участь керівника у розробці та захисту робочої програми.
- Участь керівника у проведенні досліджень.
- Участь керівника у підготовці та захисту заключного звіту.
- Процесний підхід до управління НДР. Контроль та дотримання робочого плану.
- Цілеспрямованість на запланований кінцевий результат і об’єктивність прийнятих рішень.
- Системний підхід до управління. Керівник володіє поточною інформацією та особисто координує робочий процес, використовує сучасні методи та методики пошуку рішень.
- Прагнення керівника до покращення робочого процесу, пошуку нових знань, методів і підходів щодо управління дослідженнями, самовдосконалення, підвищення власної кваліфікації і кваліфікації співробітників.
- Мотивація співробітників. Керівник володіє інформацією щодо навантаження та об’єктивно оцінює вклад виконавців у кінцевий результат для подальшого їх заохочення.
Ентропія управління як причина виникнення кризи в організації
Найбільш поширені причини кризи в організації – це непродумані рішення вертикалі управління, відсутність почуття реальності, « розпорошення » поставлених цілей і відсутність послідовності в роботі. Все це прояв ентропії в управлінні організаціей.
Ентропія – це кількісний показник безладу в досліджуваній системі. У даному конкретному випадку досліджувана система – це система управління організацією .
-
Якщо кінцева мета чітко не визначена, то вся робота втрачає життєву силу і сенс.
- Якщо поставлена мета постійно змінюється і виконана робота незатребувана , то мотивація до роботи негативна.
При такій організації роботи сильно зростає навантаження на відповідальних співробітників , що безпосередньо виконують поставлені завдання. Якщо врахувати, що є межа наявних ресурсів: людських, технічних, тимчасових, і т.д., і зрештою додаткові завдання не будуть виконані на належному рівні, або взагалі не будуть виконані. Позиція керівництва при застарілих методах управління, часто, полягає в перекладанні відповідальності за невиконану роботу на рядових виконавців.
Причинно-наслідкова діаграма конфлікту при проведенні НДР
Критичні побажання до керівника:
- визначте головну мету роботи і кінцеві результати, оцініть наявні ресурси для її виконання;
- цінуйте час своїх підлеглих, не давайте необдуманих завдань;
- об'єктивно оцінюйте й мотивуйте роботу підлеглих;
- процесний підхід до роботи є основним – будьте послідовними;
- передбачайте зміну ситуації на перед, оперативно приймайте рішення;
- не усувайтесь від колективу, прислухайтеся до думки фахівців.
Пам'ятайте, що ситуацію врятує не окремий співробітник, а злагоджена командна робота з ефективним керівництвом проекту .
Лабораторія маркетингу інновацій
З цим матеріалом читають:
Що робити коли керівник НДР не бере участі в НДР і не виконує своїх обов’язків? За вище наведеним тестом оцінка 1 бал і то за те, що прочитав готовий звіт і зробив свій підпис.
Антикризовий тренінг для керівника – рецепт перемоги
– Не дамо кризі взяти над нами гору!
– Наша зброя – професіоналізм, ініціатива, вміння працювати в команді, системний підхід до вирішення завдань.
– Геть некомпетентність, пасивність, популізм, егоїзм тощо.
– Наша організація – злагоджений механізм, кожен елемент якого чітко виконує свої завдання.
– Ми завжди прагнемо до нових знань.
– Ми вміємо слухати один одного, і вчимося один у одного.
– Наша робота дуже потрібна і важлива.
– Ми усвідомлюємо своє місце і свої завдання.
– Ми цінуємо свій час і час інших.
– Ми довіряємо один – одному.
– Так має бути і ми цього прагнемо.
– Перемога за нами!
Для фейкового начальника потрібно провести люстрацію