Освітлення приміщень для утримання птиці – охорона праці у птахівництві
1. Освітлення приміщень для утримання птиці, інших будинків і споруд суб’єкта господарювання повинно відповідати вимогам ВНТП-АПК-04.05, ДБН В.2.2-1-95, ДБН В.2.5-28-2006 та ПУЭ.
2. У освітлювальних установках повинні використовуватися світильники, що задовольняють за умовами експлуатації вимогам ПУЭ.
3. Експлуатація освітлювального обладнання повинна проводитися згідно з НПАОП 40.1-1.21-98.
4. Згідно розділу 5.1 НАПБ В.01.057-2006/200, при встановленні світильників загального освітлення напругою 220 В з лампами розжарювання на висоті менше 2,5 м потрібно застосовувати світильники, конструкція яких унеможливлює доступ до ламп без інструменту.
5. Світильники з люмінесцентними лампами напругою 127 та 220 В допускається встановлювати на висоті не менше ніж 2,5 м від підлоги за умови недоступності їх струмопровідних частин для дотику.
6. Електропроводка, що прокладається до світильників, повинна знаходитися в металевих трубах (рукавах) або захисних оболонках. Кабелі та незахищені проводи можна використовувати тільки для живлення світильників з лампами розжарювання напругою не вище 42 В.
7. На зовнішній стороні щитів і збірок мереж освітлення повинні бути надписи (маркування) з позначенням найменування щита або збірки, номера, що відповідає диспетчерському найменуванню. З внутрішньої сторони (наприклад, на дверцятах) повинна бути однолінійна схема, надписи з позначенням значення струму плавкої вставки на запобіжниках або номінального струму автоматичних вимикачів і найменування електроприймачів, що отримують через них живлення.
8. Використання електричних мереж освітлення для підключення інших електроприймачів не допускається.
9. На робочих місцях, на яких внаслідок відмови приладів штучного освітлення можуть створюватися небезпеки, необхідно передбачити системи аварійного освітлення, незалежні від систем робочого освітлення. При відключенні робочого освітлення перемикання на аварійне повинно здійснюватися автоматично або вручну, виходячи з доцільності за місцевими умовами і у відповідності до ПУЭ. Мережа аварійного освітлення повинна виконуватися без штепсельних розеток.
10. Відповідно до ДБН В.2.5-28-2006, аварійне освітлення повинно забезпечувати освітленість робочих поверхонь не менше 5% норми, встановленої для освітлення робочого місця при системі загального освітлення, але не менше 2 люкс; аварійне освітлення для евакуації людей повинно забезпечувати рівень освітленості підлоги основних проходів та сходів не менше 0,5 люкс.
11. Світильники аварійного та евакуаційного освітлення повинні мати відмінне позначення згідно з ГОСТ 12.4.026-76. Світильники аварійного освітлення можуть використовуватися як евакуаційні.
12. Відповідно до НПАОП 40.1-1.21-98 та ПУЭ, для живлення переносних (ручних) електричних світильників в приміщеннях підвищеної небезпеки (пташники, гаражі, майстерні, пункти технічного обслуговування обладнання, забійні цехи тощо) повинна застосовуватися напруга не більше 42 В, а при виконанні робіт в особливо несприятливих умовах і у зовнішніх установках – не більше 12 В. Штепселі освітлювальних приладів під напругу 12-42 В не повинні входити в розетки з більш високою номінальною напругою. В приміщеннях на всіх штепсельних розетках повинні бути надписи з позначенням номінальної напруги.
13. Застосування для переносного освітлення люмінесцентних ламп, не закріплених на стійких опорах, не допускається.
14. Переносні світильники повинні бути обладнані захисними скляними ковпаками і сітками для захисту від механічних пошкоджень та виконаними у вибухозахищеному варіанті. Для цих світильників слід застосовувати гнучкі кабелі або проводи з мідними жилами, спеціально призначені для цієї мети, з урахуванням можливих механічних впливів.
15. Контроль рівнів освітленості при використанні світлових режимів з постійним рівнем освітленості повинен здійснюватися не рідше одного разу на рік, а також після кожної групової заміни світильників, при використанні режимів із змінними рівнями освітленості – після кожної зміни рівня освітленості.
Вимірювання рівня освітленості проводиться у площині робочої поверхні згідно з вимогами ДСТУ Б В.2.2-6-97 “Будинки і споруди. Методи вимірювання освітленості”.
16. Встановлення в світильники мережі робочого і аварійного освітлення ламп, потужність і колірність випромінювання яких не відповідає проектним, а також зняття розсіювачів, екрануючих і захисних решіток світильників тощо, не допускається.
17. Живлення мереж внутрішнього, зовнішнього, а також охоронного освітлення суб’єктів господарювання, як правило повинно передбачатися по окремих лініях.
18. Управління мережею зовнішнього освітлення, крім мережі освітлення віддалених об’єктів, а також управління мережею охоронного освітлення повинно, як правило, здійснюватися централізовано з приміщення щита керування електрогосподарством суб’єкта господарювання або іншого спеціального приміщення.
19. Мережі освітлення повинні отримувати живлення від джерел (трансформаторів, стабілізаторів тощо), що дають змогу підтримувати напругу в допустимих межах.
20. Усі роботи по технічному обслуговуванню й очищенню світильників слід проводити тільки після зняття напруги електроживлення та охолодження світильників.
21. Очищення світильників, огляд і ремонт мереж електричного освітлення повинен виконувати підготовлений електротехнічний персонал. Періодичність робіт по огляду, ремонту і очищенню освітлювальних установок (наявність і цілісність скла, решіток і сіток, справність ущільнювачів світильників спеціального призначення тощо) повинна встановлюватися відповідальним за електрогосподарство суб’єкта господарювання з урахуванням місцевих умов та у відповідності з вимогами ДБН В.2.5-28-2006.
22. Перевірка стану стаціонарного обладнання і електропроводки аварійного і робочого освітлення, випробування і вимірювання опору ізоляції дротів, кабелів і заземлювальних пристроїв повинні виконуватися згідно з чинними “Правилами технической эксплуатации электроустановок потребителей”, затвердженими наказом Головдерженергонагляду Міністерства енергетики СРСР від 21.12.84 із змінами в 1988 році (ПТЭ) – при введенні мереж електричного освітлення в експлуатацію, а в подальшому – за графіком, затвердженим відповідальним за електрогосподарство суб’єкта господарювання, але не рідше одного разу за рік. Результати вимірювань оформляються протоколом.
23. Періодичність чищення скла світлових прорізів виробничих приміщень приймають згідно ДБН В.2.5-28-2006 в залежності від умов експлуатації, але не рідше одного разу за місяць.
24. Для очищення освітлювальної арматури, а також для заміни перегорілих електроламп повинні застосовуватися пристрої, що забезпечують безпеку цих робіт.
25. Люмінесцентні лампи, лампи типу ДРЛ та інші джерела, що вийшли з ладу і містять ртуть, повинні зберігатися в спеціальному приміщення. Їх утилізація має проводитися у відповідності з чинними нормативно-правовими актами.
Залишити відповідь