Україна – Китай: перспективи партнерства
Попередні підсумки візиту до Китаю урядової делегації на чолі з першим віце-прем’єром міністром України Сергієм Арбузовим підвів член Ділової Ради “Україна-Китай”, генеральний директор інвестиційної компанії Capital Management європейських Вадим Браїлівський, пише Golos.Ua.
Чі вигідний Києву сильний Китай?
-
Історичний прорив
Недавній візит до Китаю є історично важливим для України , оскільки тим самим уряд дав зрозуміти , що необхідно розвивати відносини не тільки з країнами Європейського Союзу , Росією , але і з країнами Південно-Східної Азії. І тут Китай – однозначно найбільш потужний стратегічним партнером , потенціал якого вже сьогодні наочно підтверджують 10 млрд. доларів США товарообігу між нашими країнами.
На жаль , співпраця України з Піднебесної розвивається ривками. Українсько – китайські відносини бурхливо і активно розвивалися при екс – президенті України Леоніді Кучмі. Але в ” помаранчеві” часи вони фактично були заморожені – за 5 років своєї каденції Віктор Ющенко жодного разу не відвідав Китай з державним візитом.
А повноцінна “відлига ” у відносинах настала тільки у вересні 2010 р. , Коли візит Віктора Януковича відкрив нову сторінку співробітництва. Підсумком тієї поїздки стала домовленість між Президентом України і тодішнім главою КНР Ху Цзіньтао про збільшення товарообігу з 7 до 10 млрд.доларів США . Переконаний , що , якщо взятий темп збережеться , до 2015 року буде виконано й інші плани інтенсифікації двосторонньої зовнішньої торгівлі , то цей показник досягне 20 млрд. доларів США .
До речі , нинішня робоча поїздка української делегації на чолі з Сергієм Арбузовим покликана підготувати ще один візит Віктора Януковича до Пекіна – в грудні 2013 року. У його рамках буде підписано договір про дружбу і співробітництво між Україною і Китаєм , а також програма розвитку відносин стратегічного партнерства між Україною і Китаєм на 2013-2017 рр. .
-
Чи не кредитами єдиними
Якщо повернутися до візиту делегації , то більшість питань, зокрема , в ході відбулася в Пекіні зустрічі Сергія Арбузова і Ма Каєм , було пов’язано фінансами – різноформатних вливаннями китайського капіталу в українську економіку .
При цьому перший віце -прем’єр постійно акцентував увагу китайської сторони в тому , що кредити нам звичайно потрібні , але ще більше ми чекаємо інвестицій , повноцінної кооперації . Для України принципово важливо , щоб китайський бізнес не обмежувався кредитними угодами , а інвестував в нашу економіку , входив до статутних капіталів , створював додану вартість , брав участь у проектах державно -приватного партнерства.
Коли підуть інвестиції (поки надходження їх з Китаю не дотягує і до 1 % у загальному обсязі іноземних капіталів , залучених нашою державою ) , можна буде очікувати віддачу у вигляді збільшення товарообігу і , більше того , вирівнювання торгового балансу , який сьогодні ” перекошений ” убік імпорту з Китаю.
До речі, велика заслуга Сергія Арбузова, в тому , що він переконав китайський уряд , що з Україною можна працювати не тільки під державні гарантії Кабміну України. З китайськими банками України вже має рівень відносин, який може бути реалізований на мікроекономічному рівні.
-
Інвестиційне Ельдорадо
Україно- китайське співробітництво має всі шанси бути не тільки масштабним , але і диверсифікованим. Китай розглядає Україну як країну, в яку можна інвестувати , враховуючи її геополітичне розташування , розгалужену транспортну систему , наявність одного з найбільших в Європі науково -промислового комплексу, доступ до ринків СНД та Євросоюзу.
Завдяки інтенсифікації двостороннього співробітництва КНР вже зараз стає для України стратегічним ринком збуту сільськогосподарської продукції. Так, крім зернових в Китай будуть експортуватися соняшникова олія, цукор , а також тваринницька продукція. Розширення переліку сільгосптоварів , які можуть поставлятися в КНР , буде сприяти тому, що частка вітчизняної аграрної продукції в загальному товарообігу з КНР досягне близько 25-30 %.
У період трансформації економіки , яка відбувається в Україні, абсолютно всі напрямки можуть бути цікаві нашим китайським партнерам , військово -промисловий комплекс, космічна галузь та енергетика. Це , мабуть, самі перспективні в стратегічному плані галузі для спільних, стратегічних проектів як для нас, так і для Китаю.
Плюс уже згадуваний фінансовий аспект. За наявними у мене даними , між Китаєм і Україною підписано кредитних угод на загальну суму 7,1 млрд доларів США. Китайський банківський капітал на сьогоднішній день це серйозна додаткова альтернатива кредитних ресурсів МВФ і російських банків ” ВТБ “, “Газпромбанк”, “Збербанк Росії”.
Крім китайських кредитів, Україна також зацікавлена у залученні інвестиційного потенціалу та новітніх виробничих технологій Китаю. Нам необхідно вжити заходів для збільшення у взаємній торгівлі частки високотехнологічної наукоємної продукції , що сприятиме розвитку відповідних галузей промисловості обох країн.
Таким чином, завдяки активному двосторонньому співробітництву Україна отримує можливість реалізувати свою історичну місію, яка, як сказав Сергій Арбузов, полягає в тому, щоб об’єднувати, а не роз’єднувати Захід і Схід.
Golos.Ua
Історична довідка співпраці України і Китаю
Ваша думка
[yop_poll id=”2″]
Pages: 1 2
Залишити відповідь