У Шанхаї відкрита вільна економічна зона
29 вересня 2013 у Шанхаї була офіційно відкрита вільна економічна зона, покликана стати платформою для переходу економічної системи Китаю до функціонування на засадах вільного ринку.
Незважаючи на існування в Китаї значного числа вільних економічних зон , які передбачають спрощену процедуру відкриття юридичних осіб та пільговий режим оподаткування , Шанхайська ВЕЗ має ряд особливостей.
По-перше , іноземні інвестори отримають більш вільний доступ до ринків , раніше перебували під особливою протекцією держави . Це стосується спрощеної процедури установи іноземних фінансових інститутів (банків і страхових компаній) на території ВЕЗ і доступу в сферу телекомунікацій. Про свій намір розпочати діяльність на території ВЕЗ вже заявили корпорації Citigroup Inc і сінгапурський DBSBank . По-друге , що особливо важливо , на території новоствореної ВЕЗ передбачається вільна конвертація валюти і встановлення валютних курсів на основі ринкового механізму .
Очевидно , що створення нової ВЕЗ збільшить приплив в китайську економіку іноземних інвестицій , оскільки розміщення виробництв на території Китаю означає для іноземних інвесторів вільний доступ і до ринків факторів виробництва, і до ринків збуту. Створення ВЕЗ може сприяти розширенню транскордонних торговельних та інвестиційних потоків з Японією і Республікою Корея , сприяючи прискоренню процесу формування Північно – Східної зони вільної торгівлі. Проте подібний ефект безпосередньо залежить від того , наскільки чітко китайською владою будуть визначені правила і процедури ведення комерційної діяльності і наскільки новостворена ВЕЗ буде « ізольована » від решти частини Китаю.
Сьогодні багато правові механізми функціонування ВЕЗ і раніше залишаються неясними. Основне питання , яке цікавить іноземних інвесторів , – чи отримають вони можливість поставляти товари , вироблені на території ВЕЗ , по всьому Китаю , або їм доведеться обмежитися межами зони? Надання подібної можливості може спричинити за собою не тільки ряд видимих переваг , але і значні ризики , що пов’язано , в першу чергу , з вільною конвертацією валют на території ВЕЗ .
Довгий час керування курсом національної валюти ( юаня ) було одним з головних інструментів зовнішньоекономічної політики Китаю . Монетарна влада країни не раз звинувачувалися у штучному заниженні курсу юаня з метою наростити обсяги експорту і накопичити валютні резерви. Вільна конвертація валюти навіть у межах невеликої економічної зони при безперешкодному переміщенні вироблених товарів по всій території країни здатна послабити можливість маніпулювання валютним курсом , привести до розширення внутрішнього споживання і деякого зниження експорту. Таким чином , при прийнятті остаточного рішення необхідно зважити всі потенційні вигоди і ризики , зіставити очікуване збільшення припливу інвестиційного капіталу і негативний ефект формування валютного курсу на основі принципів вільного ринку .
У короткостроковій перспективі не варто очікувати значного припливу іноземного капіталу , різкого зростання виробництва та економічної активності на території ВЕЗ . Небагато іноземні інвестори ризикнуть переорієнтувати свою діяльність на користь новоствореної зони доти , поки всі правила гри не буду чітко визначені. Ряд іноземних компаній та фінансових інститутів вже давно успішно ведуть комерційну діяльність у Гонконгу – одному з найбільших світових фінансових центрів в Азії.
Тим не менше, не можна й недооцінювати значущість проведених реформ , результатом яких стало відкриття Шанхайської ВЕЗ . Сама ідея створення зони , на території якої будуть превалювати принципи вільного ринку , здатна значно поліпшити ставлення інвесторів до проведеної в країні економічної політики і підвищити ступінь довіри .
Подальший поступальний рух у напрямку лібералізації економічної політики може поліпшити кон’юнктуру фінансового ринку в Китаї , а також послужити імпульсом до активізації інтеграційних процесів у регіоні , в тому числі посприяти активнішому розвитку фінансової інтеграції , а також поверненню до ідеї створення Азіатського валютного фонду та повсюдного використання азіатській валютної одиниці.
checheninfo.ru
-
Ваша думка
[yop_poll id=”2″]
Залишити відповідь