Профілактика колібактеріозу у бройлерів з використанням комплексу засобів, альтернативних антибіотикам
Утримання великої кількості птиці на обмеженій території в умовах промислового птахівництва сприяє виникненню проблем, пов’язаних з імунодепресивним станом організму. Проведення на цьому фоні специфічної профілактики інфекційних захворювань живими вакцинами часто призводить до виникнення післявакцинальних ускладнень, у тому числі і у вигляді колібактеріозу. У деяких випадках прояв колібактеріозу як вторинної бактеріальної інфекції відмічається при виникненні інфекційних хвороб або за їх субклінічного протікання.
У кожному господарстві ветеринарні спеціалісти знають вікові періоди прояву колібактеріозу і на підставі цього складають схеми профілактичних заходів з використанням широкого спектру антибіотиків. Антибіотики також включаються до схеми профілактики у перші дні життя молодняку, коли відсутні ознаки колібактеріозу, і до схем профілактики у племінних і батьківських стадах. Як результат, мають місце значні витрати на придбання антибактеріальних засобів, вироблення у бактеріальної флори резистентності до антибіотиків і, відповідно, зниження ефективності їх застосування. У випадку недотримання строків використання антибіотиків існує небезпека наявності їх залишкових кількостей у м’ясній продукції, що може викликати алергічні реакції і виникнення резистентних штамів мікроорганізмів у людини.
Практично доказано на прикладі птахівничих господарств, що птицю можна вирощувати без застосування антибіотиків в якості засобів профілактики. Але для цього необхідно суворо дотримуватися ряд принципів при проведенні профілактичних заходів. Цими принципами є:
- Якісна підготовка приміщень (механічне очищення, миття, дезінфекція). Особливу увагу слід приділяти на підготовку системи вентиляції.
- Чітке виконання зооветеринарних норм і правил годівлі та утримання птиці, а також рекомендацій по конкретним кросам, які утримуються в кожному окремому господарстві. Зниження ймовірності виникнення стресових ситуацій різного походження.
- Відношення ветеринарних спеціалістів до антибіотиків як до засобів терапії, а не засобів профілактики.
- Розробка схем вакцинацій, здатних захистити птицю від збудників інфекційних захворювань. Необхідно використовувати біологічні препарати з урахуванням епізоотичної обстановки у птахівничому господарстві, його індивідуального вірусного і мікробного фону. Застосування широко розрекламованих вакцин, не дивлячись на їх низьку ефективність у конкретній епізоотичній ситуації господарства, може призвести до спалаху інфекційного захворювання або його субклінічного протікання, ускладненим колібактеріозом і мікоплазмозом.
- Дотримання інструкцій із застосування біопрепаратів.
- Мінімально можливе використання живих вакцинних препаратів. Це не відноситься до профілактики інфекційних хвороб, при яких має значення місцевий імунітет (ньюкаслська хвороба, інфекційний бронхіт тощо).
- Використання імуностимулюючих препаратів для зміцнення імунної системи птиці у передвакцинальний період, що дозволяє уникнути післявакцинальних ускладнень.
- Застосування пробіотичних препаратів з метою створення сприятливого бактеріального фону у кишково-шлунковому тракті на протязі всього періоду вирощування. У випадку складного фінансового стану можливе відпрацьоване курсове застосування пробіотиків.
- Використання антимікробних препаратів, які не відносяться до антибіотиків, для аерозольних обробок у присутності птиці з метою зниження мікробного і вірусного фону.
- Застосування антибіотиків виключно з лікувальною метою у випадках масового прояву колібактеріозу.
Усі вказані принципи дозволяють знизити кількість птиці з виявленими ознаками колібактеріозу до 1,5-7,0%.
Дмитрієва М. Е., Ефективне птахівництво
З цим матеріалом читають:
- Проект інструкції з профілактики та ліквідації колібактеріозу птиці
- Птиця сільськогосподарська. Методи лабораторної діагностики колібактеріозу
Залишити відповідь