Асоціація з ЄС знизить в Україні ціни на м’ясо і вино
Підписання угоди відкриє український ринок для європейських продуктів
Харчова галузь – одна з головних дійових осіб в угоді між Україною і Євросоюзом. Старий Світ не перший рік страждає від кризи надвиробництва їжі , і напевно зробить все , щоб завалити українських споживачів своєю продукцією , постачання якої сьогодні обмежуються загороджувальними митами (від 5 % до 17 % залежно від товару). Причому продукцією за досить демократичними цінами ( на початковому етапі експерти допускають навіть відвертий демпінг ) . Тим більше , що український ринок продуктів – один з небагатьох у нашій країні споживчих ринків , на якому правлять бал вітчизняні виробники (їм належить більше 80 % ринку ) і який великий за обсягами (45 млн населення як ніяк. ). Тобто, європейцям тут є за що боротися і у кого « відкусити » частку.
« Зниження і скасування мит – це цілком чіткий сигнал для європейців. Пора просувати свої товари в Україну! Рекламні проекти запустять багато торгові представництва країн ЄС », – сказав « Вістям »віце – президент української торгово – промислової конфедерації В’ячеслав Сокерчак.
Є певні перспективи щодо розширення експорту до ЄС і у наших компаній після обнуління європейцями діючих сьогодні імпортних мит (від 10 % до 40 %). Втім , для цього їм доведеться підвести свою продукцію під євростандарти і витримати дуже серйозну конкуренцію . « Головною перешкодою для виходу на ринки ЄС для більшості українських компаній залишається високе насичення Євросоюзу продуктами власного виробництва» , – сказав « Вістям » генеральний директор компанії « Данон Україна » Даріо Маркетті.
-
НАМ повезуть вино, мясо і молочні продукти.
Експерти очікують , що найактивніше просувати свою продукцію в Україні почнуть європейські винороби. «Зараз частка європейської продукції на нашому винному ринку складає близько 20 %. Але вже через кілька років вона може досягти 50%. Виробники ЄС будуть заходити до нас з напоями середнього цінового сегмента – від 35 гривень за пляшку », – прогнозує виконавчий директор Українського бюро винограду і вина Ігор Ніколін .
Перевиробництво – ключова проблема для європейських виноробів , і вирішується на державному рівні: уряди країн ЄС компенсують виробничникам до 50 % їхніх рекламних витрат на просування продукції на зовнішніх ринках.
Зростуть поставки в Україну та європейської м’ясної продукції. Що може викликати зниження цін у наших торгових мережах і проблеми у наших виробників . « Ряд вітчизняних виробників м’яса сьогодні розвивають власну роздріб, і ставить у своїх магазинах цінники трохи нижче , ніж в торгових мережах (через що часто виникають тертя з торговцями ) . Після ж появи в наших торгових мережах європейського м’яса за нижчою вартістю, українські виробники , швидше за все , перестануть завищувати розцінки » , – сказав « Вістям »генеральний директор Української торговельної асоціації Ігор Кишко.
Загострення конкуренції відчує не тільки на прилавках , але і виробництвах . «Українська свинарська галузь ще слабо розвинена : у країні багато дрібних виробників , що не перейшли на сучасний цикл виробництва. Вони не витримають конкуренції і підуть з ринку. Залишиться лише кілька великих компаній », – передбачив « Вістям » директор з тваринництва компанії« Нива Переяславщини »Віталій Шакель.
Сильно загостриться конкуренція, і знизяться ціни на плодово-овочеву ринку , що буде дуже неприємним сюрпризом для наших аграріїв (особливо , якщо одночасно з цим захлопнеться російський ринок) . Експерти не сумніваються , що фермери ЄС , регулярно зіштовхуються з перевиробництвом овочів і фруктів , і занижують ціни на них на рідних ринках , неодмінно стануть робити це і в Україні . «Зараз європейські імпортери під час дозрівання в Україні власного врожаю змушені платити ввізні мита , що стримує постачання і ціни . Але після підписання угоди про ЗВТ , обсяги імпорту поставки сезонної недорогий європейської продукції напевно збільшаться », – прогнозує радник голови правління корпорації«Сварог Вест Груп» Сергій Гавришев.
-
Закормимо Європу солодощами та м’ясом
Теоретично , найбільшу вигоду від відкриття європейського ринку можуть отримати українські кондитери. Угодою з ЄС скасовуються 30-40 % (залежно від виду ) мита на наші солодощі. « Експорт нашої кондитерської продукції по всіх групах ( цукристої, шоколадної , борошнистої ) може зрости в 6-8 разів», – прогнозує президент асоціації « Укркондпром » Олександр Балдинюк .
Це звичайно оптимістичний сценарій. Кондитери усвідомлюють , що прориватися на європейський солодкий ринок буде непросто , та й затратно ( за маркетинг і просування в українській продукції ще доведеться чимало заплатити торговельним мережам ) . «Ринок Євросоюзу монополізований 5-6- ма великими роздрібними мережами. І домовлятися з ними буде нелегко » , – говорить Балдинюк .
З великою часткою ймовірності від Асоціації багато виграють наші птахівники. «Ми зможемо щорічно за нульовою ставкою ввозити до Європи до 20 тис. тонн охолодженого і 20 тис. тонн замороженого м’яса птиці. Зараз через високу мита (30%) ми свою продукцію в Євросоюз не експортуємо », – пояснив нам голова ради директорів Союзу птахівників України Олександр Бакуменко.
Поки виробничники говорять лише про глобальні плани продажів у Старому Світі, утримуючись від конкретних прогнозів. «У Європі ціна на м’ясо не набагато вище , ніж у нас. Ми ще не вирішили , яким саме буде обсяг наших поставок у ЄС. Будемо намагатися дотримати баланс : наростити експорт до Євросоюзу , але й не поступитися позиціями в Україні – внутрішній ринок нам не менш цікавий », – повідомив власник птахівничого « Комплексу Агромарс »Євген Сігал.
А ось наші овочі і фрукти в Європу , швидше за все , не поїдуть. У ЄС багато власної плодоовочевої продукції , яка коштує дешевше. « На закладку нових садів потрібні великі інвестиції. У тій же Польщі фермер може взяти кредит на 7 років під 4 % річних. У нас на такий термін і під такі відсотки позику ніхто не дасть. Тому собівартість нашої продукції вища від європейської », – говорить Сергій Гавришев.
-
Європейська якість
Зараз багато говориться про те , що після підписання Асоціації до нас прийдуть «дешеві європейські товари високої якості». Теза про те , що якість європейських продуктів вище українських по деяких позиціях справедливий, але з багатьох – вельми спірне. Маркетологи взагалі сприймають словосполучення « європейська якість » як банальний піар – хід виробників з ЄС у боротьбі за іноземні ринки (у тому числі й український ), а також як форму захисту власного ринку від конкурентів ззовні – численні вимоги до стандартів якості закривають євроринок краще за будь Онищенко.
Більш правильно говорити, що євростандарти відрізняються від вітчизняних. І за переходу на них українські виробники повинні чимало заплатити. Причому не тільки за модернізацію виробництва. Наші виробники повинні будуть пройти сертифікацію РЄ (маркування «Європейська сертифікація ») , вартість якої варіює від 600 євро до 5500 євро за виріб. І якщо , наприклад , найбільші холдинги з виробництва м’ясної продукції вже отримали європейські сертифікати, то для молочників ці стандарти можуть виявитися непідйомними через постачальників сировини. «Це наша проблема – більше половини сировини виробляється в малих господарствах населення» , – пояснила Марія Колесник. Мало хто з українських виробників овочів зможуть витримати і строгі технічні регламенти ЄС : у них чітко описуються вимоги до плодовоовощной продукції (довжина , ширина та інші) .
Після підписання договору з ЄС всі стандарти якості та безпеки продуктів протягом року повинні бути гармонізовані з європейськими. Ця робота в Україні вже ведеться кілька років , але в нашому законодавстві враховані ще не всі нюанси. Європейські ж стандарти безпеки НАССР введені переважно на великих підприємствах . « Але багато наших середні і дрібні компанії не квапляться проходити європейську сертифікацію. Такі перевірки коштують чималих грошей . У підсумку виробники , які не пройдуть цю процедуру , будуть змушені або продати свої підприємства, або залишать ринок », – прогнозує провідний аналітик компанії «УкрАгроКонсалт » Ольга Мозгова.
-
Ваша думка
[yop_poll id=”2″]
vesti.ua
Залишити відповідь